Jim Carrey – “Somebody To Love”
Før karakteren Chip (Cable Guy 1996) gjorde sangen til en musikalsk milepæl i komediefilmens verden, var det Jefferson Airplane der fik verden til at synge med på det legendariske omkvæd i 1967.
Men faktisk er værket skrevet af Darby Slick fra Great Society, som lod sin svigerinde Grace Slick, hive tracket med over i Jefferson Airplane, da han ikke selv opnåede den store opmærksomhed.
Indtil Hybridmanden aka Cable Guy i ´96 tonede frem på alverdens biograflærreder var nummeret synonymt med en Woodstock feeling og flippertendenser.
Men da Ernie “Chip” Douglas fremfører denne maniske karaoke version til den mest akavede privatfest i mands minde, tager værket en ny og mærkværdig form.
Pludselig fik denne version de særeste typer på dansegulvet og soundtracket solgte forrygende af samme grund.
Se eller forhåbentlig gense vanvidsmomentet lige her….
(Og husk så at tigge DJ´en om nummeret næste gang du er i byen..)